Connect with us

Dom i Wnętrze

Jak pielęgnować palmę konopną?

 

Trachycarpus fortunei, czyli palma konopna to niewątpliwie piękna ozdoba każdego domu. Palmy przywodzą na myśl wspomnienie lata i ciepłych wakacji.

Jednak, aby cieszyć się tą piękną rośliną jak najdłużej, trzeba ją odpowiednio pielęgnować.

Trachycarpus fortunei preferuje ciepło

Aby zapewnić palmie konopnej optymalne warunki do życia, należy przestrzegać kilku zasad. Jedną z najważniejszych jest przestrzeganie prawidłowej temperatury w otoczeniu, w którym znajduje się ta ciepłolubna roślina.

Nie powinna być niższa niż 15 stopni Celsjusza, a idealna to 22 stopnie. Najlepiej też unikać wszelkich wahań temperatury, ponieważ roślina nie lubi spadków temperatur nawet nocą.

Palma konopna nie toleruje cienia

Ciepło i nasłonecznione miejsce, ale również półcień nadają się świetnie, aby ustawić doniczkę z trachycarpus fortunei. Jeśli roślina będzie miała zbyt mało światła, jej liście zaczną wiotczeć i brązowieć.

Aby żyć, palma konopna potrzebuje natężenia oświetlenia około 1000 luksów, a aby rosnąć, natężenie oświetlenia powinno być znacznie większe. W przypadku małych okien lub w okresie zimowym zaleca się dodatkową ekspozycję.

Można kupić specjalne lampy i doświetlać roślinę w razie potrzeby. Im cieplej jest pomieszczenie, w którym znajduje się Trachycarpus fortunei, tym więcej powinno być światła.

Palma konopna lubi wilgoć

Aby roślina nie chorowała i dobrze rosła, trzeba jej zapewnić odpowiedni poziom wilgoci. Optymalna wilgotność powietrza to około 40-50 procent.Kiedy liście robią się wiotkie albo zmieniają kolor na brązowy, może to oznaczać, że w pomieszczeniu jest zbyt sucho. W takim przypadku warto pomyśleć o domowej fontannie albo nawilżaczu powietrza.

Chociaż palma konopna lubi ciepło, to ogrzewanie, a szczególnie podłogowe może jej zaszkodzić.

Dobrym pomysłem na zapewnienie rośliny odpowiedniego poziomu wilgoci, jest wstawienie rośliny do większej osłonki. Na dnie można umieścić podwyższenie, na przykład cegłę, a na niej postawić doniczkę z palmą konopną. Dzięki temu, kiedy w doniczce zbierze się woda, będzie on parować i zapewni roślinie idealną wilgoć, a korzenie, które nie będą się stykać z wodą, nie zgniją.

Lepiej przesuszyć niż przelać

Palmę konopną należy regularnie podlewać, jednak zawsze trzeba mieć na uwadze, że jest to roślina, która nie toleruje przelewania. Najlepiej podlewać roślinę, kiedy ziemia w doniczce jest całkowicie sucha. Należy zwracać szczególną uwagę, aby korzenie nie dotykały wody.

Palmę konopną należy również regularnie nawozić. Można do tego wykorzystać zwykły nawóz do roślin zielonych.W przypadku nawozów płynnych należy co dwa tygodnie dodawać jeden mililitr zbilansowanego nawozu wieloskładnikowego do jednego litra wody do nawadniania.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/trachycarpus-fortunei.html.

Continue Reading
Advertisement

Dom i Wnętrze

Jakich błędów unikać wybierając kafle?

Jakich błędów unikać wybierając kafle?

Bez względu na to, czy o zakupie kafelków myślimy w kontekście odwiedzenia sklepu internetowego, czy stacjonarnego, powinniśmy unikać kilku błędów. Które z nich są popełniane najczęściej, a tym samym powinny być w szczególny sposób brane pod uwagę? (więcej…)

Continue Reading

Dom i Wnętrze

Czy warto kupić drzwi balkonowe przesuwne?

Nowy dom oferuje wiele nowych możliwości. To również budynek, który od inwestora wymaga podjęcia wielu nowych decyzji. M.in. tych odnoszących się do drzwi, jakie będą wychodzić na taras. Warto poddać analizie drzwi balkonowe przesuwne. Czy warto je faktycznie zakupić dla siebie?  (więcej…)

Continue Reading

Dom i Wnętrze

Zabudowa altany przed wiatrem – co wykorzystać?

Funkcjonalna zabudowa altany przed wiatrem to element, który warto przemyśleć przed rozpoczęciem sezonu ogrodowego czy tarasowego. Wykorzystanie altany jest dzisiaj powszechne – rozwiązanie to ma wiele zalet i znacząco podnosi estetykę otoczenia. Jakie rozwiązania w przypadku altany wykorzystać, aby odpoczywać wygodniej? (więcej…)

Continue Reading

Trending

leżanki ogród balkonowy pled https://xann.pl/sitemap