Connect with us

CIEKAWE

Jakie powłoki najczęściej posiadają frezy palcowe?

Odpowiednie powłoki są w stanie zwiększyć wydajność frezów. W tym celu stosowane są różne materiały, które różnią się ogólnymi parametrami oraz zastosowaniem. Czym najczęściej powlekane są frezy palcowe?

Azotek tytanu i węglo-azotek tytanu

Azotek tytanu (TiN) jest niezwykle uniwersalną powłoką, która zapewnia odpowiednio wysoką smarowność i zwiększa przepływ wiórów w miękkich materiałach. Odporność na wysoką temperaturę i twardość pozwala na pracę narzędzia przy wyższych prędkościach skrawania, nawet od 20 do 30 proc.w porównaniu z narzędziami niepowleczonymi.

Frez palcowy powlekany węglo-azotkiem tytanu (TiCN) jest twardszy i bardziej odporny na zużycie niż jego odpowiednik wzmocniony azotkiem tytanu. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane na stali nierdzewnej, żeliwie i stopach aluminium. Frez palcowy powlekany węglo-azotkiem tytanu może zapewnić możliwość pracy z wyższymi prędkościami wrzeciona. Należy zachować ostrożność w przypadku materiałów nieżelaznych z powodu tendencji do żółknięcia. Takie rozwiązanie wymaga też zwiększenia o 75-100% prędkości frezowania w porównaniu z narzędziami niepowleczonymi.

Azotek tytanu aluminium

Azotek tytanu aluminium (TiAlN) ma wyższą twardość i temperaturę utleniania w stosunku do azotku tytanu (TiN) i węglikoazotku tytanu (TiCN). Idealny do frezów wykonanych ze stali węglowej ze stali nierdzewnej, stali stopowej, stopów wysokotemperaturowych na bazie niklu i stopów tytanu.

Frezy palcowe powlekane tlenkiem azotku aluminium (TiAlN) to jednocześnie jedno z najbardziej odpornych na ścieranie i najtwardszych rozwiązań. Jest powszechnie stosowane do obróbki materiałów lotniczych i kosmicznych, stopów niklu, stali nierdzewnej, tytanu, żeliwa i stali węglowej.

Azotek cyrkonu

Azotek cyrkonu (ZrN) jest podobny do azotku tytanu (TiN), ale ma znacznie wyższą temperaturę utleniania i jest bardziej odporny na sklejani, co zapobiega tworzeniu się nierówności krawędzi. Jest powszechnie stosowany w przypadku materiałów nieżelaznych, w tym aluminium, mosiądzu, miedzi i tytanu.

Narzędzia niepowlekane nie są wzmacniane poprzez zabiegi wykonywane na krawędzi tnącej. Stosuje się je ze zredukowanymi prędkościami do ogólnych zastosowań na metalach nieżelaznych.

Frezy palcowe posiada w swojej ofercie firma Frezwid

Continue Reading
Advertisement

CIEKAWE

Zanim wybudujesz dom

Decydując się na remont mieszkania, stoimy przed podjęciem istotnej dla nas decyzji na każdym kroku. Jeszcze ciekawiej jest, gdy chcemy zbudować własny dom od fundamentów. Tutaj jest jeszcze więcej zabawy, ponieważ oprócz kosztów narzędzi, mebli oraz materiałów dochodzi jeszcze architekt, cena kosztorysu, no i nasi ukochani urzędnicy.
(więcej…)

Continue Reading

CIEKAWE

Okna plastikowe od A do Z. Produkcja okien PCV

Kupując okna plastikowe najlepiej skorzystać z doświadczenia fachowców i udać się do dobrego salonu okien. Na podstawie podanych wymiarów obsługa przedstawi wstępną wycenę a oo profesjonalnym zdjęciu wysokości i szerokości okien cena produktu końcowego zostanie doprecyzowana. Po wypłaceniu zaliczki rozpoczyna się produkcja – przekonaj się jak krok po kroku powstają twoje okna!
(więcej…)

Continue Reading

CIEKAWE

Kiedy należy ostrzyć noże CNC?

Posiadając maszyny CNC, zazwyczaj przyjmujemy bardzo dużo zleceń. Istnieje bowiem bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu usługi. Jednym z pierwszych problemów, z jakim zaczynamy się stykać, jest kwestia tępienia się noży do obróbki CNC, wraz ze zwiększeniem naszej produkcji.
(więcej…)

Continue Reading

Trending