Connect with us

CIEKAWE

Jakie powłoki najczęściej posiadają frezy palcowe?

Odpowiednie powłoki są w stanie zwiększyć wydajność frezów. W tym celu stosowane są różne materiały, które różnią się ogólnymi parametrami oraz zastosowaniem. Czym najczęściej powlekane są frezy palcowe?

Azotek tytanu i węglo-azotek tytanu

Azotek tytanu (TiN) jest niezwykle uniwersalną powłoką, która zapewnia odpowiednio wysoką smarowność i zwiększa przepływ wiórów w miękkich materiałach. Odporność na wysoką temperaturę i twardość pozwala na pracę narzędzia przy wyższych prędkościach skrawania, nawet od 20 do 30 proc.w porównaniu z narzędziami niepowleczonymi.

Frez palcowy powlekany węglo-azotkiem tytanu (TiCN) jest twardszy i bardziej odporny na zużycie niż jego odpowiednik wzmocniony azotkiem tytanu. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane na stali nierdzewnej, żeliwie i stopach aluminium. Frez palcowy powlekany węglo-azotkiem tytanu może zapewnić możliwość pracy z wyższymi prędkościami wrzeciona. Należy zachować ostrożność w przypadku materiałów nieżelaznych z powodu tendencji do żółknięcia. Takie rozwiązanie wymaga też zwiększenia o 75-100% prędkości frezowania w porównaniu z narzędziami niepowleczonymi.

Azotek tytanu aluminium

Azotek tytanu aluminium (TiAlN) ma wyższą twardość i temperaturę utleniania w stosunku do azotku tytanu (TiN) i węglikoazotku tytanu (TiCN). Idealny do frezów wykonanych ze stali węglowej ze stali nierdzewnej, stali stopowej, stopów wysokotemperaturowych na bazie niklu i stopów tytanu.

Frezy palcowe powlekane tlenkiem azotku aluminium (TiAlN) to jednocześnie jedno z najbardziej odpornych na ścieranie i najtwardszych rozwiązań. Jest powszechnie stosowane do obróbki materiałów lotniczych i kosmicznych, stopów niklu, stali nierdzewnej, tytanu, żeliwa i stali węglowej.

Azotek cyrkonu

Azotek cyrkonu (ZrN) jest podobny do azotku tytanu (TiN), ale ma znacznie wyższą temperaturę utleniania i jest bardziej odporny na sklejani, co zapobiega tworzeniu się nierówności krawędzi. Jest powszechnie stosowany w przypadku materiałów nieżelaznych, w tym aluminium, mosiądzu, miedzi i tytanu.

Narzędzia niepowlekane nie są wzmacniane poprzez zabiegi wykonywane na krawędzi tnącej. Stosuje się je ze zredukowanymi prędkościami do ogólnych zastosowań na metalach nieżelaznych.

Frezy palcowe posiada w swojej ofercie firma Frezwid

Continue Reading
Advertisement

CIEKAWE

Buty rowerowe spd – główne zalety

Każdy profesjonalny kolarz może śmiało przyznać, że to buty rowerowe spd w dużej mierze pozwalają mu osiągać lepsze wyniki. Dobrze skomponowany strój potrafi rzeczywiście ułatwić sportowe życie. Jakie są zatem główne zalety korzystania z tego profesjonalnego typu obuwia?
(więcej…)

Continue Reading

CIEKAWE

Meble restauracyjne – co wybrać?

Wiosna to czas, w którym managerowie restauracji przygotowują się do sezonu letniego. W lokalach, w których możliwe jest zaaranżowanie ogrodu letniego to szczególnie ważny czas. Przed managerami stoi trudne zadanie znalezienia odpowiednich mebli i dodatków, które nie tylko zapewnią gościom wygodę, ale także swoim wyglądem będą zachęcać do wizyty właśnie w tej konkretnej restauracji czy kawiarni. Jakie meble wybrać? (więcej…)

Continue Reading

CIEKAWE

Zastosowanie profesjonalnych maszyn gastronomicznych w produkcji mięsa mielonego

Mimo, że można obecnie zauważyć spadek spożycia mięsa, to nadal w Polsce jedna osoba zjada go średnio około 74 kg rocznie. Dużym zainteresowaniem cieszy się mięso mielone, które chętnie jest przerabiane na kotlety, dodawane do sosów lub robione są z niego wędliny. Duży popyt na mielone nie przekłada się jednak na używanie domowych maszynek do mięsa. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Trending