Connect with us

CIEKAWE

Jakie powłoki najczęściej posiadają frezy palcowe?

Odpowiednie powłoki są w stanie zwiększyć wydajność frezów. W tym celu stosowane są różne materiały, które różnią się ogólnymi parametrami oraz zastosowaniem. Czym najczęściej powlekane są frezy palcowe?

Azotek tytanu i węglo-azotek tytanu

Azotek tytanu (TiN) jest niezwykle uniwersalną powłoką, która zapewnia odpowiednio wysoką smarowność i zwiększa przepływ wiórów w miękkich materiałach. Odporność na wysoką temperaturę i twardość pozwala na pracę narzędzia przy wyższych prędkościach skrawania, nawet od 20 do 30 proc.w porównaniu z narzędziami niepowleczonymi.

Frez palcowy powlekany węglo-azotkiem tytanu (TiCN) jest twardszy i bardziej odporny na zużycie niż jego odpowiednik wzmocniony azotkiem tytanu. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane na stali nierdzewnej, żeliwie i stopach aluminium. Frez palcowy powlekany węglo-azotkiem tytanu może zapewnić możliwość pracy z wyższymi prędkościami wrzeciona. Należy zachować ostrożność w przypadku materiałów nieżelaznych z powodu tendencji do żółknięcia. Takie rozwiązanie wymaga też zwiększenia o 75-100% prędkości frezowania w porównaniu z narzędziami niepowleczonymi.

Azotek tytanu aluminium

Azotek tytanu aluminium (TiAlN) ma wyższą twardość i temperaturę utleniania w stosunku do azotku tytanu (TiN) i węglikoazotku tytanu (TiCN). Idealny do frezów wykonanych ze stali węglowej ze stali nierdzewnej, stali stopowej, stopów wysokotemperaturowych na bazie niklu i stopów tytanu.

Frezy palcowe powlekane tlenkiem azotku aluminium (TiAlN) to jednocześnie jedno z najbardziej odpornych na ścieranie i najtwardszych rozwiązań. Jest powszechnie stosowane do obróbki materiałów lotniczych i kosmicznych, stopów niklu, stali nierdzewnej, tytanu, żeliwa i stali węglowej.

Azotek cyrkonu

Azotek cyrkonu (ZrN) jest podobny do azotku tytanu (TiN), ale ma znacznie wyższą temperaturę utleniania i jest bardziej odporny na sklejani, co zapobiega tworzeniu się nierówności krawędzi. Jest powszechnie stosowany w przypadku materiałów nieżelaznych, w tym aluminium, mosiądzu, miedzi i tytanu.

Narzędzia niepowlekane nie są wzmacniane poprzez zabiegi wykonywane na krawędzi tnącej. Stosuje się je ze zredukowanymi prędkościami do ogólnych zastosowań na metalach nieżelaznych.

Frezy palcowe posiada w swojej ofercie firma Frezwid

Continue Reading
Advertisement

CIEKAWE

Czym grozi brak troski o dobry materac?

Czym grozi brak troski o dobry materac?

Kiedy należy wymienić materac? Choć eksperci uważają, że już po kilku latach użytkowania warto zastanowić się nad jego zmianą, analizując poczynania naszych rodaków trudno nie odnieść wrażenia, że nie wszyscy przywiązują do tego zalecenia aż tak dużą wagę. Wcale nie brakuje osób, które potrafią spać na jednym materacu po kilkanaście lat. Jak zatem wytłumaczyć ten fenomen? (więcej…)

Continue Reading

CIEKAWE

Wózki spacerowe dla dzieci – o czym pamiętać podczas kupna?

Wygodny wózek spacerowy to spore ułatwienie dla rodzica – lekka konstrukcja, zwrotność oraz możliwość składania to tylko niektóre z licznych zalet jednych z najpopularniejszych modeli wózków. Spacerówki cieszą się dużą popularnością również ze względu na ich zwrotność. Decydując się na kupno takiego modelu wózka powinniśmy uwzględnić szereg aspektów, aby zapewnić dziecku i sobie najwygodniejszą opcję.

(więcej…)

Continue Reading

CIEKAWE

Czy strona www powinna być przyjemna dla oczu?

Czy strona www powinna być przyjemna dla oczu?

Analizując współczesne firmowe strony internetowe można dojść do wniosku, że nawet ich najciekawszy wygląd nie przyczyni się do wzbudzenia zainteresowania odbiorców, jeśli w ślad za nim nie podąża ciekawa treść. Należy przy tym pamiętać, że o ile fajerwerki graficzne nie będą wystarczające, aby zachęcić klientów do analizowania witryny pod kątem swoich potrzeb, o tyle błędy w tym zakresie mogą skutecznie ich zniechęcić. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Trending