Connect with us

Motoryzacja

Małe tablice rejestracyjne zamiast standardowych – co warto wiedzieć?

Każdy samochód poruszający się na drogach musi być odpowiednio oznakowany. Identyfikację pojazdu i jego właściciela umożliwiają tablice rejestracyjne. Większość mijanych samochodów wyposażona jest w klasyczne, prostokątne tablice. Jednak w niektórych przypadkach standardowe „blachy” zastępowane są znacznie mniejszymi tablicami mieszczącymi ograniczoną liczbę znaków. Czy każdy kierowca może wyrobić małe tablice rejestracyjne? Sprawdź!

Dla kogo przeznaczone są małe tablice rejestracyjne?

Małe tablice rejestracyjne zostały dopuszczone do użytku na terenie Polski w lipcu 2018 roku na mocy rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Przepis jest odpowiedzią na pojawienie się na polskim rynku wielu samochodów sprowadzanych z USA i Japonii. Konstrukcja pojazdów produkowanych w tych krajach uniemożliwia montaż powszechnie używanych tablic, co zmusiło ustawodawcę do stworzenia nowego przepisu. Mniejsze tablice mają wymiary 305×114 mm. Mieszczą się na nich jedynie cztery znaki. Pierwsza litera, podobnie jak w standardowych tablicach, oznacza województwo, na terenie którego auto zostało zarejestrowane. Trzy pozostałe znaki stanowią unikalną kompozycję cyfr i liter przypisanych do konkretnych miast i powiatów. Aby otrzymać tego typu rejestrację, należy złożyć stosowny wniosek w wydziale komunikacji.

Małe tablice, wielkie kłopoty

Chcesz wymienić rejestrację w swoim Passacie czy Octavii na małą, zgrabną tablicę? Lepiej zastanów się dwa razy! Montaż małych tablic w samochodzie o konstrukcji umożliwiającej klasyczne oznaczenie jest niezgodne z prawem i grozi pozbawieniem wolności do 8 lat. Ponadto, nieprawidłowo oznaczone auto nie przejdzie badań technicznych.

Continue Reading
Advertisement

Motoryzacja

Przegląd zalet płyty poślizgowej

Przegląd zalet płyty poślizgowej

Płyta poślizgowa jest urządzeniem mechanicznym, którego kluczowe zadanie polega na destabilizacji toru jazdy pojazdu. Jest wykorzystywana do doskonalenia techniki jazdy i coraz częściej można ją spotkać w szkołach nauki jazdy, gdzie kandydaci na kierowców różnych kategorii są przygotowywani do egzaminu praktycznego. (więcej…)

Continue Reading

Motoryzacja

Przygotowanie sali konferencyjnych na Bemowie

Przygotowanie sali konferencyjnych na Bemowie

Automobil Klub Polski, który funkcjonuje na warszawskim Bemowie to miejsce, gdzie można liczyć nie tylko na prowadzone na wysokim poziomie kursy na prawo jazdy, ale również świetne miejsce, w którym będzie można także liczyć na taką ofertę jak organizacja konferencji w Warszawie. (więcej…)

Continue Reading

Motoryzacja

Znajdź idealne ubezpieczenie samochodu

Własny samochód to olbrzymie ułatwienie, szczególnie dla osób niemieszkających w dużych miastach czy też osób, które cenią sobie możliwość szybkiego przemieszczania się z jednego punktu do drugiego. Posiadanie samochodu to jednak nie tylko przywileje, ale i obowiązki: poza corocznymi przeglądami technicznymi musimy również pamiętać o posiadaniu polisy OC. Czym jest ta polisa? (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Trending

https://promyana-bg.org/co-na-temat-audytu-iso-9001-wiedziec-trzeba/ https://opentstreetmap.org/certyfikacja-iso-9001-podstawowe-informacje/ https://pradnik-tarasy.pl/nowoczesny-taras-jakie-meble-i-dodatki-wybrac/