Connect with us

CIEKAWE

Renowacja budynków z cegły

Renowacja budynków z cegły to obecni popularny zabieg w zakresie współczesnego designu i architektury wnętrz. Cegła jest popularnym materiałem, stosowanym na zewnątrz i wewnątrz w wystroju. Często decydujemy się na jej odnowienie, zwłaszcza w przypadku starszych budowli, gdzie zachowała się w dobrym stanie…

Renowacja budynków z elementami z cegły

Odnowienie budynku, które posiadają cegłę wymaga wiedzy i specjalistycznych narzędzi. Dzięki temu możliwe jest np. usunięcie warstw tynku, by dotrzeć do pierwotnej warstwy – ceglanej. Czasami elementy np. ceglanej elewacji wymagają znacznie większego nakładu czasu i finansów, ponieważ konieczne okazuje się wymienienie części cegieł, lub np. nowe fugowanie. Jest to czasochłonne zajęcie, ale można je wykonać samodzielnie, oszczędzając pieniądze.

Popularnością cieszą się ceglane elewacje, które efektywnie prezentują się na zewnątrz. Renowacja budynków z takimi elementami bywa opłacalna, kiedy materiał, mimo upływu czasu, jest w dobrym stanie. Sprawne oko fachowca może to szybko ocenić.

Odnowienie np. elementów ceglanych na elewacji wiąże się, w pierwszej kolejności z koniecznością usunięcia zabrudzeń, często z wielu lat. To efekt osadzania się kurzu, pyłu i zabrudzeń, co jest szczególnie widoczne w miastach i okolicach silnie zurbanizowanych.

Etapy procesu renowacji w przypadku budynków z cegły

Renowacja wiąże się, jak wspomniano wyżej, z potrzebą odświeżenia, czyli, w pierwszej kolejności, usunięcia zabrudzeń. Cegłę na zewnątrz najlepiej myć ciepłą wodą, z dodatkiem specjalnego środka czyszczącego. Można do tego użyć myjki ciśnieniowej, kiedy spoina między cegłami nie kruszy się.

W sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie samodzielnie usunąć zabrudzeń – warto wezwać ekipę, która zajmuje się piaskowaniem. Innym zabiegiem jest hydropiaskowanie, które jest mniej skuteczne, ale też mniej inwazyjne i nie niszczy naturalnej struktury cegły.

W dalszej kolejności konieczne jest np. odnowienie fug lub spoin pomiędzy cegłami. Wówczas renowacja budynków jest prosta, nie wymaga fachowej pomocy specjalistów. Może się, jednak zdarzyć, że spoiny są w znacznym stopniu zniszczone, co powoduje, że trzeba je usunąć, a szpary oczyścić i nałożyć nową zaprawę do fugowania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

Continue Reading
Advertisement

CIEKAWE

Praktyczne akcesoria narciarskie które mogą przydać się na stoku

Sporty zimowe cieszą się w Polsce bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego też na rynku znaleźć można wiele rzetelnych firm, które oferują wysokiej jakości akcesoria narciarskie. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom i poradom dowiedzą się Państwo na które akcesoria warto postawić i na co zwrócić uwagę.
(więcej…)

Continue Reading

CIEKAWE

Jazda konna dla początkujących

Jazdy na koniu należy się nauczyć. Jej opanowanie wcale nie jest łatwe. Nie sztuką jest jeździć na koniu. Sztuką jest nawiązanie nici porozumienia ze zwierzęciem w taki sposób, aby to zechciało nas słuchać. (więcej…)

Continue Reading

CIEKAWE

Jak podejść do kwestii rozwodu?

Spraw rozwodowych w Polsce jest coraz więcej – wynika to nie tylko z danych podawanych przez Główny Urząd Statystyczny, ale też przez samych prawników. Rozwody dotykają par zarówno z dłuższym stażem małżeńskim, jak i tych, które w związkach formalnych pozostają od kilku lat. Czy obecność adwokata podczas rozwodu jest konieczna? Jak znaleźć dobrego adwokata? (więcej…)

Continue Reading

Trending