Connect with us

CIEKAWE

Renowacja budynków z cegły

Renowacja budynków z cegły to obecni popularny zabieg w zakresie współczesnego designu i architektury wnętrz. Cegła jest popularnym materiałem, stosowanym na zewnątrz i wewnątrz w wystroju. Często decydujemy się na jej odnowienie, zwłaszcza w przypadku starszych budowli, gdzie zachowała się w dobrym stanie…

Renowacja budynków z elementami z cegły

Odnowienie budynku, które posiadają cegłę wymaga wiedzy i specjalistycznych narzędzi. Dzięki temu możliwe jest np. usunięcie warstw tynku, by dotrzeć do pierwotnej warstwy – ceglanej. Czasami elementy np. ceglanej elewacji wymagają znacznie większego nakładu czasu i finansów, ponieważ konieczne okazuje się wymienienie części cegieł, lub np. nowe fugowanie. Jest to czasochłonne zajęcie, ale można je wykonać samodzielnie, oszczędzając pieniądze.

Popularnością cieszą się ceglane elewacje, które efektywnie prezentują się na zewnątrz. Renowacja budynków z takimi elementami bywa opłacalna, kiedy materiał, mimo upływu czasu, jest w dobrym stanie. Sprawne oko fachowca może to szybko ocenić.

Odnowienie np. elementów ceglanych na elewacji wiąże się, w pierwszej kolejności z koniecznością usunięcia zabrudzeń, często z wielu lat. To efekt osadzania się kurzu, pyłu i zabrudzeń, co jest szczególnie widoczne w miastach i okolicach silnie zurbanizowanych.

Etapy procesu renowacji w przypadku budynków z cegły

Renowacja wiąże się, jak wspomniano wyżej, z potrzebą odświeżenia, czyli, w pierwszej kolejności, usunięcia zabrudzeń. Cegłę na zewnątrz najlepiej myć ciepłą wodą, z dodatkiem specjalnego środka czyszczącego. Można do tego użyć myjki ciśnieniowej, kiedy spoina między cegłami nie kruszy się.

W sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie samodzielnie usunąć zabrudzeń – warto wezwać ekipę, która zajmuje się piaskowaniem. Innym zabiegiem jest hydropiaskowanie, które jest mniej skuteczne, ale też mniej inwazyjne i nie niszczy naturalnej struktury cegły.

W dalszej kolejności konieczne jest np. odnowienie fug lub spoin pomiędzy cegłami. Wówczas renowacja budynków jest prosta, nie wymaga fachowej pomocy specjalistów. Może się, jednak zdarzyć, że spoiny są w znacznym stopniu zniszczone, co powoduje, że trzeba je usunąć, a szpary oczyścić i nałożyć nową zaprawę do fugowania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

Continue Reading
Advertisement

CIEKAWE

O czym należy pamiętać, wybierając się za granicę?

W ostatnich latach świat bardzo się skurczył. Przewozy zagraniczne i międzynarodowe nie są już luksusem dla bogaczy. W tej chwili, mogą pozwolić na nie praktycznie wszyscy. Podróże są proste, wygodne i bezpieczne. O czym należy pamiętać, wybierając się za granicę?
(więcej…)

Continue Reading

CIEKAWE

Przydomowy taras – miejsce na idealny odpoczynek

Odpoczynek w promieniach słońca wydaje się być jednym z przyjemniejszych – szczególnie, kiedy do własnej dyspozycji mamy taras czy ogród. Wystarczy kilka prostych kroków, aby takie miejsce odmienić nie do poznania. Poprzez zakup niewielkiego kompletu mebli i odpowiednie zadaszenie możemy stworzyć przestrzeń wypoczynkową dla wszystkich domowników. Od czego zacząć? (więcej…)

Continue Reading

CIEKAWE

Ozdoby wielkanocne ręcznie robione – podstawowe informacje

Dzisiaj coraz więcej się mówi o wszelkich przedmiotach i rzeczach wykonywanych ręcznie. Czy warto rzeczywiście wykonać takie ozdoby do domu? Czym charakteryzują się ozdoby wielkanocne ręcznie robione? Skąd czerpać inspiracje? Odpowiedź na te i na wiele innych pytań znajduje się w poniższym artykule. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Trending