Connect with us

Motoryzacja

Jak zabezpieczany jest ruch podczas prac drogowych?

Polska opleciona jest siecią dróg różnego typu – najczęściej wykorzystywane są drogi wojewódzkie, ale też autostrady czy drogi ekspresowe. By móc wygodnie i bezpiecznie się nimi poruszać, konieczne jest regularne kontrolowanie stanu nawierzchni. Na jakość asfaltu na polskich drogach wpływa wiele czynników jak np. warunki atmosferyczne. Dzięki planowanym remontom i naprawom możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników dróg.

Co wpływa na stan dróg w Polsce?

Trwały asfalt bez uszkodzeń jest jednym z czynników bezpieczeństwa na drodze. Niestety, w Polsce wiele czynników ma wpływ na jakość dróg. Najczęściej wymienianym jest oczywiście pogoda oraz zmienne temperatury. Niskie temperatury powodują powstawanie pęknięć w strukturze asfaltu, co z kolei prowadzi do przedostawania się wody do jego wnętrza. Wraz z nadejściem cieplejszych dni woda dosłownie rozsadza strukturę jezdni, powodując coraz większe ubytki i uszkodzenia. Wysokie temperatury sprawiają, że asfalt mięknie, staje się bardzo plastyczny – może to prowadzić do powstania niebezpiecznych kolein.

Jak planowane są remonty dróg?

Decyzja o remoncie dróg zapada najczęściej, kiedy zniszczenia powodują zagrożenie w ruchu lądowym. Powodem do rozpoczęcia prac może być też planowana przebudowa konkretnego węzła komunikacyjnego – mówią pracownicy firmy nicrobase.pl. Przed rozpoczęciem prac konieczne jest podjęcie decyzji o tym, w jaki sposób poprowadzony zostanie ruch na danym odcinku jezdni. Możliwości jest kilka! Pierwsza to oczywiście całkowite zamknięcie jezdni o wytyczenie objazdów dla kierujących pojazdami. Druga możliwość to zmiana organizacji ruchu na ruch wahadłowy. W tej sytuacji jeden pas jezdni jest zamykany, drugi natomiast użytkowany jest przez kierowców jadących w obu kierunkach. Ruchem steruje sygnalizacja świetlna. Możliwe jest też podzielenie jednego pasa jezdni na dwie części, dzięki czemu ruch odbywa się w miarę płynnie, kiedy sąsiedni pas jest remontowany.

Jak oznaczane są zmiany organizacji ruchu na drodze?

Aby móc bezpiecznie przeprowadzać prace konserwacyjne na drogach, konieczne jest odpowiednie oznaczenie jezdni, aby kierowcy mogli odpowiednio zareagować (np. zwolnić). Stosowane są znaki poziome i pionowe – znaki poziome to oznaczenia malowane na jezdni, np. żółte linie, które wyznaczają tymczasowy przebieg jezdni. Znaki pionowe ustawia się na stabilnych podstawach drogowych, które zabezpieczone są przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, jak również przypadkowym przesuwaniem, np. przez silny wiatr.

 

 

Continue Reading
Advertisement

Motoryzacja

Katalog części używanych do samochodów ciężarowych – jak znaleźć najepsze części?

Każdy właściciel samochodu ciężarowego wie, że utrzymanie takiego pojazdu w dobrej kondycji wymaga regularnej konserwacji oraz wymiany części zużytych lub uszkodzonych. Jednakże zakup nowych części może być kosztowny, zwłaszcza gdy wymiana dotyczy droższych elementów. W takich sytuacjach warto rozważyć zakup części używanych. Jak jednak znaleźć odpowiednie części dla swojego samochodu ciężarowego? Oto kilka wskazówek. (więcej…)

Continue Reading

Motoryzacja

Popularne pojazdy dostawcze na wynajem

W biznesie przewozowym bardzo ważnym elementem są samochody ciężarowe, które budują całą firmę. Bez nich transport drogowy określonego towaru nie mógłby być możliwy. W niektórych sytuacjach firmy potrzebują dodatkowych samochodów do pracy ,,na cito” bądź chcą je pozyskać bez ogromnego wkładu finansowego. Wtedy oferta wynajmu pojazdów staje się dla nich bardzo interesująca. Przykładowo tradycyjne samochody dostawcze z plandeką do wynajęcia można znaleźć w większości firm zajmujących się tego typu usługami.

(więcej…)

Continue Reading

Motoryzacja

Profesjonalny serwis samochodów dostawczych i ciężarowych

Samochody ciężarowe są szczególną grupą pojazdów, na których spoczywa ogromna odpowiedzialność. Każdego dnia transportują one tony różnorodnego towaru z punktu A do punktu B. Mimo, że każdego dnia pomagają zarobić swoim właścicielom czasem same potrzebują pomocy. Stłuczki, usterki czy konieczność wymiany części to regularne sprawy, które zdarzają się podczas posiadania samochodu ciężarowego. Wtedy profesjonalny serwis samochodów dostawczych i ciężarowych może być jedyną pomocą, która weźmie udział w naprawie auta. (więcej…)

Continue Reading

Trending

meble tarasowe zobacz wiecej zobacz wiecej