Connect with us

CIEKAWE

Jakie powłoki najczęściej posiadają frezy palcowe?

Odpowiednie powłoki są w stanie zwiększyć wydajność frezów. W tym celu stosowane są różne materiały, które różnią się ogólnymi parametrami oraz zastosowaniem. Czym najczęściej powlekane są frezy palcowe?

Azotek tytanu i węglo-azotek tytanu

Azotek tytanu (TiN) jest niezwykle uniwersalną powłoką, która zapewnia odpowiednio wysoką smarowność i zwiększa przepływ wiórów w miękkich materiałach. Odporność na wysoką temperaturę i twardość pozwala na pracę narzędzia przy wyższych prędkościach skrawania, nawet od 20 do 30 proc.w porównaniu z narzędziami niepowleczonymi.

Frez palcowy powlekany węglo-azotkiem tytanu (TiCN) jest twardszy i bardziej odporny na zużycie niż jego odpowiednik wzmocniony azotkiem tytanu. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane na stali nierdzewnej, żeliwie i stopach aluminium. Frez palcowy powlekany węglo-azotkiem tytanu może zapewnić możliwość pracy z wyższymi prędkościami wrzeciona. Należy zachować ostrożność w przypadku materiałów nieżelaznych z powodu tendencji do żółknięcia. Takie rozwiązanie wymaga też zwiększenia o 75-100% prędkości frezowania w porównaniu z narzędziami niepowleczonymi.

Azotek tytanu aluminium

Azotek tytanu aluminium (TiAlN) ma wyższą twardość i temperaturę utleniania w stosunku do azotku tytanu (TiN) i węglikoazotku tytanu (TiCN). Idealny do frezów wykonanych ze stali węglowej ze stali nierdzewnej, stali stopowej, stopów wysokotemperaturowych na bazie niklu i stopów tytanu.

Frezy palcowe powlekane tlenkiem azotku aluminium (TiAlN) to jednocześnie jedno z najbardziej odpornych na ścieranie i najtwardszych rozwiązań. Jest powszechnie stosowane do obróbki materiałów lotniczych i kosmicznych, stopów niklu, stali nierdzewnej, tytanu, żeliwa i stali węglowej.

Azotek cyrkonu

Azotek cyrkonu (ZrN) jest podobny do azotku tytanu (TiN), ale ma znacznie wyższą temperaturę utleniania i jest bardziej odporny na sklejani, co zapobiega tworzeniu się nierówności krawędzi. Jest powszechnie stosowany w przypadku materiałów nieżelaznych, w tym aluminium, mosiądzu, miedzi i tytanu.

Narzędzia niepowlekane nie są wzmacniane poprzez zabiegi wykonywane na krawędzi tnącej. Stosuje się je ze zredukowanymi prędkościami do ogólnych zastosowań na metalach nieżelaznych.

Frezy palcowe posiada w swojej ofercie firma Frezwid

Continue Reading
Advertisement

CIEKAWE

​​Wygodny pokój dwuosobowy Wrocław na weekend!

Jeśli planujesz spędzić romantyczny weekend we Wrocławiu w towarzystwie bliskiej osoby, to pokój dwuosobowy Wrocław może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Miasto to pełne uroku i atrakcji, które można odkrywać we dwoje, tworząc niezapomniane wspomnienia. (więcej…)

Continue Reading

CIEKAWE

Gdzie jechać na obóz?

Czas tak szybko leci, że człowiek niedawno co witał rok szkolny, a tu już za kilka dni przyjdzie się z nim oficjalnie pożegnać. Nadchodzi czas letniego wypoczynku. Urlop już od dawna jest zaplanowany. Każdy z wielką radością oczekuje na rodzinny wypoczynek. Dorośli mogą również pomyśleć o tym, aby dzieciom zaplanować obóz żeglarski 2023 lub też inny wyjazd zorganizowany. (więcej…)

Continue Reading

CIEKAWE

Metoda nadzorowania wprowadzenia projektów na rynek

Metoda agile product delivery znana jest od początku XX wieku. Jednak dopiero od niedawna znalazła ona szersze zastosowanie. Na samym początku używana ona była jedynie w branży IT. Jednak potem więcej osób zaczęło korzystać z metody nadzorowania projektów, które zapewniają nie tylko ogromną dynamikę, ale także niosą ze sobą duży poziom ryzyka. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Trending

zobacz zobacz wiecje zobacz wiecje