Connect with us

CIEKAWE

Kindergeld – co warto wiedzieć, zanim wyjedziesz

Legalna praca poza granicami Polski wiąże się nie tylko z otrzymywaniem pensji znacznie wyższej niż ta, jaką może zapewnić nam rodzimy pracodawca, ale również dostępem do atrakcyjnych dodatków socjalnych. Jednym z nich jest Kindergeld. Co kryje się pod tą nazwą? Sprawdź!

Czym jest Kindergeld?

Zasiłek Kindergeld w Niemczech jest comiesięcznie wypłacaną pomocą, na jaką mogą liczyć osoby wychowujące dzieci. Świadczenie wypłacane jest przez Familienkasse, czyli  Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych. Wysokość dodatku uzależniona jest przede wszystkim od ilości dzieci, jakie wychowuje dany rodzic. W bieżącym roku wysokość świadczenia na pierwsze i drugie dziecko wynosi 204€, trzecie dziecko 210€, a czwarte i kolejne 235€. Pieniądze mają zapewnić godziwe warunki bytu każdemu dziecku do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności lub ukończenia nauki.

Komu przysługuje świadczenie?

O Kindergeld może wnioskować każda osoba, która legalnie pracuje (lub pracowała) na terenie Niemiec i odprowadzała do niemieckiej kasy składki na ubezpieczenie socjalne. Zasiłek przysługuje pracownikom sezonowym, kontraktowym, osobom zatrudnionym w Niemczech i odprowadzającym składki ubezpieczeniowe w Polsce oraz przedsiębiorcom prowadzącym firmę w Niemczech. Warunkiem bezwzględnym jest posiadanie statusu nieograniczonego płatnika podatku niemieckiego.

Jak odzyskać należne pieniądze?

Do końca 2017 roku możliwe było ubieganie się o wypłacenia zaległego świadczenia za okres aż do 4 lat wstecz. Jednak wraz z nadejściem 2018 roku weszło w życie nowe prawo, na mocy którego można wnioskować o wypłacenie dodatku za okres do 6 miesięcy wstecz. Obawiasz się, że bariera językowa i stres związany z koniecznością wypełniania wielu dokumentów i wizytami w niemieckich urzędach pozbawią Cię szansy na podreperowanie domowego budżetu? Nieocenioną pomocą podczas starań o należne pieniądze są prowadzone w Polsce biura specjalizujące się w międzynarodowym prawie podatkowym.

Continue Reading
Advertisement

CIEKAWE

​​Wygodny pokój dwuosobowy Wrocław na weekend!

Jeśli planujesz spędzić romantyczny weekend we Wrocławiu w towarzystwie bliskiej osoby, to pokój dwuosobowy Wrocław może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Miasto to pełne uroku i atrakcji, które można odkrywać we dwoje, tworząc niezapomniane wspomnienia. (więcej…)

Continue Reading

CIEKAWE

Gdzie jechać na obóz?

Czas tak szybko leci, że człowiek niedawno co witał rok szkolny, a tu już za kilka dni przyjdzie się z nim oficjalnie pożegnać. Nadchodzi czas letniego wypoczynku. Urlop już od dawna jest zaplanowany. Każdy z wielką radością oczekuje na rodzinny wypoczynek. Dorośli mogą również pomyśleć o tym, aby dzieciom zaplanować obóz żeglarski 2023 lub też inny wyjazd zorganizowany. (więcej…)

Continue Reading

CIEKAWE

Metoda nadzorowania wprowadzenia projektów na rynek

Metoda agile product delivery znana jest od początku XX wieku. Jednak dopiero od niedawna znalazła ona szersze zastosowanie. Na samym początku używana ona była jedynie w branży IT. Jednak potem więcej osób zaczęło korzystać z metody nadzorowania projektów, które zapewniają nie tylko ogromną dynamikę, ale także niosą ze sobą duży poziom ryzyka. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Trending

zobacz wiecje zobacz wiecje https://beesafe.pl/porady/przeglad-auta-z-gazem/