Connect with us

Motoryzacja

Małe tablice rejestracyjne zamiast standardowych – co warto wiedzieć?

Każdy samochód poruszający się na drogach musi być odpowiednio oznakowany. Identyfikację pojazdu i jego właściciela umożliwiają tablice rejestracyjne. Większość mijanych samochodów wyposażona jest w klasyczne, prostokątne tablice. Jednak w niektórych przypadkach standardowe „blachy” zastępowane są znacznie mniejszymi tablicami mieszczącymi ograniczoną liczbę znaków. Czy każdy kierowca może wyrobić małe tablice rejestracyjne? Sprawdź!

Dla kogo przeznaczone są małe tablice rejestracyjne?

Małe tablice rejestracyjne zostały dopuszczone do użytku na terenie Polski w lipcu 2018 roku na mocy rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Przepis jest odpowiedzią na pojawienie się na polskim rynku wielu samochodów sprowadzanych z USA i Japonii. Konstrukcja pojazdów produkowanych w tych krajach uniemożliwia montaż powszechnie używanych tablic, co zmusiło ustawodawcę do stworzenia nowego przepisu. Mniejsze tablice mają wymiary 305×114 mm. Mieszczą się na nich jedynie cztery znaki. Pierwsza litera, podobnie jak w standardowych tablicach, oznacza województwo, na terenie którego auto zostało zarejestrowane. Trzy pozostałe znaki stanowią unikalną kompozycję cyfr i liter przypisanych do konkretnych miast i powiatów. Aby otrzymać tego typu rejestrację, należy złożyć stosowny wniosek w wydziale komunikacji.

Małe tablice, wielkie kłopoty

Chcesz wymienić rejestrację w swoim Passacie czy Octavii na małą, zgrabną tablicę? Lepiej zastanów się dwa razy! Montaż małych tablic w samochodzie o konstrukcji umożliwiającej klasyczne oznaczenie jest niezgodne z prawem i grozi pozbawieniem wolności do 8 lat. Ponadto, nieprawidłowo oznaczone auto nie przejdzie badań technicznych.

Continue Reading
Advertisement

Motoryzacja

Katalog części używanych do samochodów ciężarowych – jak znaleźć najepsze części?

Każdy właściciel samochodu ciężarowego wie, że utrzymanie takiego pojazdu w dobrej kondycji wymaga regularnej konserwacji oraz wymiany części zużytych lub uszkodzonych. Jednakże zakup nowych części może być kosztowny, zwłaszcza gdy wymiana dotyczy droższych elementów. W takich sytuacjach warto rozważyć zakup części używanych. Jak jednak znaleźć odpowiednie części dla swojego samochodu ciężarowego? Oto kilka wskazówek. (więcej…)

Continue Reading

Motoryzacja

Popularne pojazdy dostawcze na wynajem

W biznesie przewozowym bardzo ważnym elementem są samochody ciężarowe, które budują całą firmę. Bez nich transport drogowy określonego towaru nie mógłby być możliwy. W niektórych sytuacjach firmy potrzebują dodatkowych samochodów do pracy ,,na cito” bądź chcą je pozyskać bez ogromnego wkładu finansowego. Wtedy oferta wynajmu pojazdów staje się dla nich bardzo interesująca. Przykładowo tradycyjne samochody dostawcze z plandeką do wynajęcia można znaleźć w większości firm zajmujących się tego typu usługami.

(więcej…)

Continue Reading

Motoryzacja

Profesjonalny serwis samochodów dostawczych i ciężarowych

Samochody ciężarowe są szczególną grupą pojazdów, na których spoczywa ogromna odpowiedzialność. Każdego dnia transportują one tony różnorodnego towaru z punktu A do punktu B. Mimo, że każdego dnia pomagają zarobić swoim właścicielom czasem same potrzebują pomocy. Stłuczki, usterki czy konieczność wymiany części to regularne sprawy, które zdarzają się podczas posiadania samochodu ciężarowego. Wtedy profesjonalny serwis samochodów dostawczych i ciężarowych może być jedyną pomocą, która weźmie udział w naprawie auta. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Trending