Connect with us

CIEKAWE

Kształtowanie bonsai

Drzewka bonsai to coraz popularniejszy element dekoracji naszych wnętrz. Szczególnie pięknie eksponują się we wnętrzach minimalistycznych, które podkreślają ich harmonię i naturalność. Czy bonsai jest dla każdego?

Istota bonsai

Bonsai to szuka uprawy drzewek i krzewów w niskich donicach. Wywodzi się z Chin, ale popularność bonsai zapewnili japońscy ogrodnicy. Kształtując miniaturowe drzewka ogrodnik stara się oddać ich naturalne kształty, to sposób nie tylko na zbliżenie do natury, ale także wywołanie określonych emocji.

Sosna bonsai symbolizuje długowieczność, moc, odporność na przeciwności. Przebywanie w otoczeniu bonsai daje poczucie spokoju, równowagi, sprzyja kontemplacji i refleksji.

Kto może uprawiać bonsai?

Każdy może stworzyć własne drzewko bonsai pod warunkiem, że wykaże się cierpliwością, systematycznością, precyzją i wytrwałością. To właśnie przede wszystkim te cechy symbolizuje bonzai.

Oczywiście kształtowanie rośliny od samego początku nie jest zadaniem łatwym i wymaga pewnego doświadczenia. Dla początkujących lepszym rozwiązaniem jest zakup wstępnie ukształtowanego bonzai i dalsza jego pielęgnacja. Po zdobyciu doświadczenia można pokusić się o tworzenie własnego bonsai z nasienia lub sadzonki.

Początki nie są łatwe

Sztukę bonsai należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego gatunku drzewka, które dobrze zniesie warunki panujące w domu lub ogrodzie, np. sosna bonsai. To drzewko, które łatwo znosi wahania temperatury oraz wilgotności.

Kupienie gotowego drzewka bonsai to spory wydatek, ale uprawę można zacząć od znacznie tańszego prebonsai. To drzewko przygotowane do kształtowania zgodnie z własnymi preferencjami. Dodatkowym plusem prebonsai jest szybko widoczny efekt wykonanych cięć.

Jak kształtować bonsai?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie jest to czynność jednorazowa. Drzewo jest rośliną żywą, która stale zmienia swoje kształty, z tego względu nadanie jej określonego kształtu wymaga systematycznych cięć. Najczęściej nowe przyrosty usuwa się wiosną i latem, w czasie największego przyrostu. Cięcia pielęgnacyjne można wykonywać za pomocą nożyczek, natomiast do cięć korygujących lepsze są specjalne kleszcze, które w mniejszym zakresie ranią roślinę. Poza cięciami właściwy kształt roślinie nadaje się za pomocą drutowania oraz odciągania gałęzi za pomocą sznurków.

Hodowla bonsai to uprawa trwająca nie kilkanaście, ale kilkadziesiąt lat, czasami wymagająca kontynuowania pracy przez kilka pokoleń.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Bonsai ceny.

Continue Reading
Advertisement

CIEKAWE

​​Wygodny pokój dwuosobowy Wrocław na weekend!

Jeśli planujesz spędzić romantyczny weekend we Wrocławiu w towarzystwie bliskiej osoby, to pokój dwuosobowy Wrocław może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Miasto to pełne uroku i atrakcji, które można odkrywać we dwoje, tworząc niezapomniane wspomnienia. (więcej…)

Continue Reading

CIEKAWE

Gdzie jechać na obóz?

Czas tak szybko leci, że człowiek niedawno co witał rok szkolny, a tu już za kilka dni przyjdzie się z nim oficjalnie pożegnać. Nadchodzi czas letniego wypoczynku. Urlop już od dawna jest zaplanowany. Każdy z wielką radością oczekuje na rodzinny wypoczynek. Dorośli mogą również pomyśleć o tym, aby dzieciom zaplanować obóz żeglarski 2023 lub też inny wyjazd zorganizowany. (więcej…)

Continue Reading

CIEKAWE

Metoda nadzorowania wprowadzenia projektów na rynek

Metoda agile product delivery znana jest od początku XX wieku. Jednak dopiero od niedawna znalazła ona szersze zastosowanie. Na samym początku używana ona była jedynie w branży IT. Jednak potem więcej osób zaczęło korzystać z metody nadzorowania projektów, które zapewniają nie tylko ogromną dynamikę, ale także niosą ze sobą duży poziom ryzyka. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Trending