Connect with us

CIEKAWE

Kształtowanie bonsai

Drzewka bonsai to coraz popularniejszy element dekoracji naszych wnętrz. Szczególnie pięknie eksponują się we wnętrzach minimalistycznych, które podkreślają ich harmonię i naturalność. Czy bonsai jest dla każdego?

Istota bonsai

Bonsai to szuka uprawy drzewek i krzewów w niskich donicach. Wywodzi się z Chin, ale popularność bonsai zapewnili japońscy ogrodnicy. Kształtując miniaturowe drzewka ogrodnik stara się oddać ich naturalne kształty, to sposób nie tylko na zbliżenie do natury, ale także wywołanie określonych emocji.

Sosna bonsai symbolizuje długowieczność, moc, odporność na przeciwności. Przebywanie w otoczeniu bonsai daje poczucie spokoju, równowagi, sprzyja kontemplacji i refleksji.

Kto może uprawiać bonsai?

Każdy może stworzyć własne drzewko bonsai pod warunkiem, że wykaże się cierpliwością, systematycznością, precyzją i wytrwałością. To właśnie przede wszystkim te cechy symbolizuje bonzai.

Oczywiście kształtowanie rośliny od samego początku nie jest zadaniem łatwym i wymaga pewnego doświadczenia. Dla początkujących lepszym rozwiązaniem jest zakup wstępnie ukształtowanego bonzai i dalsza jego pielęgnacja. Po zdobyciu doświadczenia można pokusić się o tworzenie własnego bonsai z nasienia lub sadzonki.

Początki nie są łatwe

Sztukę bonsai należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego gatunku drzewka, które dobrze zniesie warunki panujące w domu lub ogrodzie, np. sosna bonsai. To drzewko, które łatwo znosi wahania temperatury oraz wilgotności.

Kupienie gotowego drzewka bonsai to spory wydatek, ale uprawę można zacząć od znacznie tańszego prebonsai. To drzewko przygotowane do kształtowania zgodnie z własnymi preferencjami. Dodatkowym plusem prebonsai jest szybko widoczny efekt wykonanych cięć.

Jak kształtować bonsai?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie jest to czynność jednorazowa. Drzewo jest rośliną żywą, która stale zmienia swoje kształty, z tego względu nadanie jej określonego kształtu wymaga systematycznych cięć. Najczęściej nowe przyrosty usuwa się wiosną i latem, w czasie największego przyrostu. Cięcia pielęgnacyjne można wykonywać za pomocą nożyczek, natomiast do cięć korygujących lepsze są specjalne kleszcze, które w mniejszym zakresie ranią roślinę. Poza cięciami właściwy kształt roślinie nadaje się za pomocą drutowania oraz odciągania gałęzi za pomocą sznurków.

Hodowla bonsai to uprawa trwająca nie kilkanaście, ale kilkadziesiąt lat, czasami wymagająca kontynuowania pracy przez kilka pokoleń.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Bonsai ceny.

Continue Reading
Advertisement

CIEKAWE

Ciągniki używane – MANual  

MAN to niemiecka firma posiadająca bardzo dobre i wytrzymałe ciężarówki do różnorodnego użytku. Przede wszystkim służą one w transporcie długodystansowym, ale również odgrywają kluczową rolę w firmach budowlanych. Ze względu na swoje parametry i wytrzymałość przedsiębiorcy często decydują się na ciągniki używane. MANual jest potoczną nazwą połączenia firmy MAN z świetnym systemem zmiany biegów, który w ciągnikach tej firmy funkcjonuje na najwyższym poziomie. Umożliwia szybkie, bezawaryjne zrywy, które przydają się na budowie jak żadne inne. (więcej…)

Continue Reading

CIEKAWE

Kurs prawa jazdy kat b warszawa

Kurs prawa jazdy kat b warszawa

Kurs prawa jazdy kategorii B to najpopularniejszy rodzaj kursu wybieranego przez przyszłych kierowców. Aby uzyskać prawo jazdy w tej kategorii, należy zdać egzaminy – teoretyczny i praktyczny oraz ukończyć kurs prawa jazdy kat B Warszawa to miasto, gdzie istnieje duży wybór szkół tego typu. (więcej…)

Continue Reading

CIEKAWE

Lepsza praca dzięki kursowi prawa jazdy

Lepsza praca dzięki kursowi prawa jazdy

Nie ma jednego powodu, dla którego kolejne osoby zapisują się na kurs nauki jazdy Warszawa. Bez trudu możemy jednak wskazać kilka takich, które pojawiają się wyjątkowo często. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście dążenie do tego, aby zdobyć większe szanse na rynku pracy. (więcej…)

Continue Reading

Ciekawe

Trending